Magiczne plecionki

(Nowoczesne meble plenerowe)

Meble plenerowe Chester Cane-line

Szczególną rolę wśród surowców plecionkarskich do niedawna odgrywał rattan, który daje praktycznie nieograniczone możliwości projektantom i producentom mebli. Można z niego wypleść zarówno masywne meble wypoczynkowe, jak i ażurowe formy z giętych sztang trzcinopalmy oraz finezyjne meble, do produkcji których użyto delikatne maty lub siatki z cienkich włókien kory rattanowej. Obecnie podobne możliwości dają nowoczesne plecionki syntetyczne, które gwałtownie wypierają tradycyjne surowce do wyplatania mebli. Takie surowce plecionkarskie jak właśnie rattan, abaka, hiacynt wodny czy nasza rodzima wiklina powoli przechodzą do przeszłości i są zastępowane przez nowoczesne materiały syntetyczne, które mają podobne właściwości plastyczne, jednak są o wiele  trwalsze i idealnie znoszą niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

Ręczne wyplatanie mebli plenerowych Cane-line

Projektanci i producenci mebli skwapliwie wykorzystali nadarzającą się okazję i zaczęli tworzyć nowe meble do wnętrz mieszkalnych, lokali  użyteczności publicznej, ogrodów zimowych  i na tarasy. Najchętniej wykorzystuje się włókna, które wyglądają jak plecionka Lloyd Loom, taśma rattanowa lub witka wikliny, a nimi nie są. Projektanci zachwyceni ich strukturą, kolorystyką i właściwościami zaczęli projektować z nich fantastyczne meble, stosując tradycyjne sploty w ich tworzeniu, które dodatkowo są odporne na działanie słońca, wody oraz ekstremalne  temperatur, zapewniając użytkownikom najwyższy komfort w każdych warunkach.  I tak wkraczamy w kolorowy świat mebli wyplatanych z włókien syntetycznych, u  nas popularnie nazywanych – technorattan i tu mamy nieporozumienie, gdyż świat poszedł dalej – do tworzenia wzorów, struktury, kolorystyki i formy tych włókien zaangażowano najlepszych technologów i designerów. Dla przykładu Joe Ruggiero, Michael Young i Strand & Hvass brali udział w tworzeniu najciekawszych wzorów plecionek VIRO. Inne firmy tworzą unikatowe plecionki, aby wyprzedzić konkurencję i pokazać nowe kolory oraz wzory , tak by,  wykonane  z nich Outdoor Furniture zaskoczyły przyszłych inwestorów swoją doskonałością. Osobiście polecam meble wykonane z najwyższej jakości włókien takich jak Hularo®,  Raucord®, SanLux firmy Lambert lub VIRO®. Wymienione przeze mnie surowce królują w świecie mebli plenerowych, a właściciele luksusowych hoteli, ośrodków SPA i Wellness nie wyobrażają sobie dzisiaj wyposażenia swoich obiektów w meble z innych materiałów. Wielu  inwestorów, dbając o wygodę swoich klientów,  korzysta z ofert czołowych producentów mebli plenerowych takich jak Lambert, Cane-line, Stern, ETHIMO czy też Sika-Design. Niejednokrotnie ważnym czynnikiem powodującym wybór mebli wymienionych firm jest chęć podniesienia prestiżu swojego obiektu. Oczywiście na rynku pojawiają się również tanie meble z technorattanu, w które wyposażają swoje letnie ogródki właściciele kawiarni i restauratorzy. Wystarczy popatrzeć na letnie ogródki w naszych miastach – większość mebli to meble wyplatane z surowców syntetycznych.

Meble kawiarniane Sika-Design

W podtytule użyłem określenia meble plenerowe. Dlaczego? Ponieważ jest bardziej trafne niż -jednoznaczne – meble ogrodowe.  Termin meble ogrodowe wprowadza w błąd, gdyż ogranicza nas tylko do jednego miejsca, zaś meble plenerowe to meble do ogrodu,  na taras,  na balkon, meble do letniej kawiarni, nad basen, do ośrodka SPA & Wellness czy też na plażę – mogą być również wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach, w których taras jest często przedłużeniem salonu. Do niedawna dzielono meble stosowane na zewnątrz domu w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane lub według ich przeznaczenia. Obecnie wszystko się wymieszało, zwłaszcza jeżeli chodzi o nowoczesne meble outdoor tworzone przez najlepszych światowych designerów dla czołowych firm uczestniczących w wielkim pokazie mody, technologii, designu i funkcjonalności mebli plenerowych. Jedno jest pewne, obecnie w tym świecie królują meble z nowoczesnych plecionek syntetycznych.

Najlepsze meble wyplatane są dostępne w sklepie internetowym Willow House w dziale:

MEBLE OGRODOWE

Grzegorz Maląg – Willow House

Tagi: ,